• انتخاب شرکت صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند به عنوان واحد نمونه صنعتی سال 1396

  شرکت صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند اولین و تنها دارنده گواهینامه استاندارد ISO-TS16949 در زمینه تولید مقاطع آلومینیومی
 • صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند

  شرکت صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند با تجریه ای بیست ساله در صنعت آلومینیوم تولید کننده انواع مقاطع آلومینیوم با کیفیت بالا
 • محصولات شرکت

  محصولات شرکت در زمینه های خودروسازی ، پتروشیمی ، پالایشگاهی ، پزشکی ، برق و ... با بهترین کیفیت و مناسب ترین هزینه تولید میگردد
 • صنايع خودروسازی

  شرکت صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند با دارا بودن گواهینامه ISO/TS16949 در زمینه تولید قطعات آلومینیومی خودرو فعالیت های خاص و منحصر به فردی انجام میدهد. ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

شرکت صنایع تولید آلومینیوم غدیر دماوند در زمینه تولید قطعات آلومینیومی خودرو با تجربه ای 20 ساله مشغول به فعالیت میباشد .از مجموعه تولیدات این شرکت در زمینه خودرو میتوان انواع لوله های آلومینیومی،انواع بوش های آلومینیومی ومقاطع خاصی که در سیستم های مختلف خودرو مانند سیستم موتور ،سیستم جلوبندی، سیستم تهویه و کولر انواع خودروهای تولید داخل و خارج نام برد. 

خودروسازان و سازندگان قطعات‌خودرو در سراسر جهان، براي ساخت موتورهاي با كيفيت و عملكرد بهتر و همچنين مصرف سوخت كمتر، در حال مسابقه‌‌اند. خودروهاي سبك‌‌تر، به سوخت و قدرت كمتري نياز دارند لذا آلودگي وگازهاي خروجي كمتري توليد مي‌‌كنند. در بيشتر طراحي‌‌هاي صنعتي، طراح گاهي با محدوديت‌‌هايي نظير وزن قطعه طراحي شده و يا برخورداري قطعه از مجموعه‌‌اي از خواص فيزيكي و مكانيكي مواجه خواهد بود، به‌همين‌دليل بايد با تغيير جنس قطعه براي كاهش وزن و به‌كارگيري فنون ديگر، طرحي مناسب با هدف حصول به بهترين نتيجه به‌وجود آورد.
آلومينيوم، يكي از فلزات سبك با خواص مناسب فيزيكي و مكانيكي است كه همواره موردتوجه بوده است. اين فلز بعد از سيليكون، دومين عنصر با قابليت جذب حداكثر در پوسته زمين است.
آلومينيوم و آلياژهاي آن به‌دليل نقطه ذوب كم و داشتن سياليت خوب و همچنين پذيرفتن عمليات حرارتي و مكانيكي لازم براي افزايش خواص مكانيكي، در صنايع مختلف بويژه در صنعت‌خودرو كاربرد بيشتري داشته و روزبه‌روز موارد مصرف اين آلياژها توسعه مي‌‌يابد.

آلياژهاي آلومينيوم به دو گروه ريختگي و كارشده (نوردي) تقسيم مي‌‌شود. آلياژهاي ريختگي بيشتر در صنعت‌خودرو مورداستفاده قرار گرفته و عناصر مختلف مانند سيلسيم، منيزيم و مس، درخواص ريخته‌‌گري و مكانيكي آنها شديداً تأثير مي‌‌گذارد و باعث ايجاد آلياژهاي صنعتي موردمصرف در صنعت مي‌‌شود. بايد اذعان كرد كه خودروسازي روبه رشدترين مشتري و بزرگ‌‌ترين بازار براي صنعت آلومينيوم به‌حساب مي‌‌آيد. افزايش مصرف اين فلز در خودروها به 3دلیل زیر است:
1. محيط‌زيست
2. ايمني
3. كارايي
كاربرد آلومينيوم در بلوك سيلندر، سرسيلندر، چرخ‌‌ها، بدنه سيستم انتقال قدرت و مبدل‌‌هاي حرارتي خودروهاي سبك و كاميون‌‌ها در دهه اخير افزايش يافته‌است. در يك تحقيق، مواد مختلف قطعات 154 خودرو مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد كه ميزان متوسط آلومينيوم در هر خودرو، حدود 7درصد وزني است. در شكل1 نتيجه اين بررسي براي مواد مختلف به‌صورت نمودار نشان داده شده‌است.
استفاده از آلومينيوم در صنعت خودروسازي، علاوه‌بر خواصي نظير: استحكام به وزن بالا، وزن پايين، قابليت جذب انرژي ضربه، فرم‌‌پذيري خوب، مقاومت خوب در برابر خوردگي، داراي قابليت‌‌هايي مانند پتانسيل بازيافت بالا، هدايت گرمايشي و الكتريكي، افزايش قابليت رانندگي، افزايش ضريب ايمني خودرو و فوايد زيست‌محيطي است.

 


مزاياي كاربرد آلومينيم در خودرو
كاهش وزن
بتازگي كاهش وزن قطعات خودرو به امري كاملاً ضروري تبديل شده است. يكي از راههاي كاهش مصرف انرژي و كاهش آلودگي محيط‌زيست، سبك‌‌سازي خودروهاست كه در اين‌مورد به‌‌كارگيري فلزاتي سبك نظير آلومينيوم در طراحي و ساخت بدنه خودرو پيشنهاد شده است. خودروسازان به استفاده بيشتر از اين فلز در پنل‌‌هاي بدنه خودرو و ساير قطعات گرايش يافته‌‌اند.

با كاهش وزن خودرو، فاصله توقف ناشي از ترمز كوتاهتر و شتاب خودرو به‌هنگام حركت بيشتر مي‌‌شود. درنتيجه اين عوامل، قابليت رانندگي با اين خودروها بهبود مي‌‌يابد.
وزن مخصوص آلومينيم يك سوم فولاد است، لذا در مقايسه با فولاد، به‌دليل وزن كم و سختي ساختاري بالا پايداري بهتر و NVH (صدا و ارتعاشات) كمتري را فراهم مي‌‌سازد. يك خودرو براثر كاهش وزن از طريق استفاده از آلومينيوم سوخت كمتري مصرف كرده و اين امر به كاهش انتشار گاز گلخانه‌‌اي (CO2) مي‌‌انجامد.

 
 

مزاياي زيست‌‌محيطي
آلومينيوم مي‌‌تواند به افزايش صرفه‌‌جويي در مصرف سوخت كمك كرده و باعث كاهش هزينه‌‌هاي جاري استفاده از خودرو شود. كاربرد زياد آلومينيوم در وسايل نقليه، مي‌‌تواند تا حدود 20درصد انتشار گازهاي گلخانه‌‌اي جهان را كاهش دهد. مصرف زياد آلومينيم در خودرو باعث شده است كه از 1990 تاكنون بيش از 25 بيليون گالن سوخت صرفه‌‌جويي شود.

كاربرد آلومينيوم در خودروهاي ساخته‌شده در سال 2006 منجر به كاهش جهاني حدود 140ميليون ‌تن گاز CO2 و صرفه‌‌جويي انرژي معادل حدود 60بيليون ‌ليتر نفت خام در طول‌عمر اين خودروها شده است.
يكي ازعوامل نيرومند ديگر كه به استفاده بيشتر آلومينيوم در خودرو كمك مي‌‌كند، قابليت بازيافت آن است. به‌‌طور كلي 35 تا 40درصد از ميزان كل بازيافت يك خودرو، آلومينيوم بوده و اين درحالي است كه تنها 5 تا 10درصد از وزن خودرو را تشكيل مي‌‌دهد. امروزه ميزان بازيابي آلومينيم خودرو بين 85 تا 90درصد تخمين زده مي‌‌شود و محصول بازيابي آلياژهاي ريختگي ثانويه حدود 60 تا 70درصد آلومينيوم موردمصرف در خودروها را تشكيل مي‌‌دهد. انرژي لازم براي بازيافت آلومينيم، حدود 5درصد انرژي موردنياز براي توليد آلومينيوم از منبع اوليه آن است. با كاهش وزن خودرو درحدود 10درصد (از طريق جايگزين كردن آن بجاي فولاد سنگين‌‌تر) حدود 6 تا 8درصد انرژي صرفه‌‌جويي مي‌‌شود. بنابراين بازيافت آلومينيوم از انتشار حدود 95درصد گاز گلخانه‌‌اي همراه با توليد شمش اوليه آلومينيوم جلوگيري مي‌‌كند

 

در شرايط يكسان، خودروهاي سبك‌‌تر به سوخت و نيروي كمتري براي حركت نياز دارند و گازهاي گلخانه‌‌اي كمتري توليد مي‌‌كنند. با درنظر گرفتن پيشرفته‌‌ترين موتور جهان و استفاده آلومينيوم بجاي فولاد سنگين‌‌تر براي بدنه خودرو، عملكرد موتور افزايش خواهد يافت.
هر ساله نزديك به 27ميليون خودرو در سراسر دنيا با اتمام عمر مفيد خود، بازيافت مي‌‌شوند. هزينه بازيابي آلومينيوم در مقايسه با هزينه توليد شمش اوليه آن از لحاظ صرفه‌‌جويي اساسي در مصرف انرژي، قابل‌توجه و جالب است. بازيافت، مزايايي براي محيط و حفظ منابع‌طبيعي دارد. امروزه ميزان آلومينيوم بازيافتي حدود يك‌سوم آلومينيوم مصرفي كل دنياست.
بازيافت به كاهش هزينه بالاتر آلومينيوم از طريق كاهش هزينه‌‌هاي مواد در حال ساخت، كمك مي‌‌كند. تقريبا 90درصد از قطعات آلومينيومي خودروها قابل‌بازيافت بوده و دوباره وارد چرخه مصرف مي‌‌شوند. هيچ محدوديتي در تعداد دفعاتي كه آلومينيوم مي‌‌تواند طي آنها بازيافت شده و مجدد مورداستفاده قرار گيرد، وجود ندارد.در سال 2006، مقدار آلومينيومي كه از طريق بازيافت تأمين شده بود در 3 منطقه مختلف جهان عبارت بود از: امريكاي شمالي حدود 57درصد، اروپا 50درصد و ژاپن 62درصد.

 


مزيت ايمني
در وزن مساوي، آلومينيوم 2برابر فولاد انرژي ضربه (ناشي از تصادف) را جذب كرده و مي‌‌تواند حدود 5/2برابر محكم‌‌تر باشد. آلومينيوم مي‌‌تواند در حين تصادف خم شده و اجازه مي‌‌دهد كه خودرو حداكثر انرژي را در جهت محافظت مسافرين در برابر نيروها و ضربات تخريبي تصادف جذب كند.

نسبت استحكام به وزن بالاي آلياژهاي آلومينيوم، اين اجازه را به خودرو مي‌‌دهد تا اندازه آن بدون افزايش وزن كلي، افزايش يافته و باعث بهبود پايداري حركت و مقاومت در برابر چرخيدن و يا واژگوني شده و كنترل خودرو را بهبود ببخشد.
جايگزين‌شدن آلومينيوم بجاي قطعات فولادي و چدني، موجب كاهش وزن حدود 45 تا 50درصد مي‌‌شود. اين درحالي است كه باعث افزايش عملكرد و صرفه‌‌جويي در مصرف سوخت بدون ازدست دادن امنيت آن میشود.
محققان برآورد كرده‌‌اند كه در دو خودرو با وزن مساوي يكي از فولاد و ديگري آلومينيوم، اندازه خودرو با بدنه آلومينيمي حدود 20درصد بزرگتر از خودرو با بدنه فولادي است.

 


رشد جهاني استفاده از آلومينيوم در صنعت‌خودرو
امروزه بيشتر خودروها شامل مقادير زيادي آلومينيوم هستند. طراحان آگاهي زيادي نسبت به مزاياي اين فلز دارند و در بيشتر قطعات خودرو از آن استفاده مي‌‌شود. اما تعداد كمتري از قطعات داراي بيشترين استفاده از آلومينيم هستند. موتورها، سيستم انتقال قدرت، رادياتورها و رينگ‌‌هاي چرخ، بالاي 80درصد آلومينيم مصرفي خودروها را تشكيل مي‌‌دهند.

 


استفاده از آلومينيوم در سال‌‌هاي اخير رشد زيادي داشته است. مثلاً در وسايل نقليه امريكاي شمالي مقدار آلومينيوم از 35كيلوگرم در 1975 به 147كيلوگرم در سال 2007، به ازاي هر خودرو رسيده است. پيش‌‌بيني مي‌‌شود كه اين عدد در سال 2015 به 168كيلوگرم برسد .

 

در كشورهاي اروپايي نيز مصرف آلومينيم طي سال‌‌هاي اخير رشد فراواني داشته‌است. علاوه‌بر آلياژهاي ريختگي آلومينيوم، آلياژهاي نوردي آن نيز كاربردي گسترده پيدا كرده‌است. به عنوان مثال، افزون‌بر 20درصد از خودروهاي توليدي در اروپا (مانند پژو 307) داراي در موتور آلومينيومي هستند.

 

بطوركلي مقدار مصرف آلومينيوم طي 20سال اخير رشد چشمگيري داشته و علت آن افزايش قابل‌ملاحظه تيراژ توليد و توسعه استفاده از رينگ‌‌هاي آلومينيمي در خودروهاي جديد و لوكس است.

 

نتيجه‌‌گيري
1 . آلومينيوم به‌دليل مزاياي متعدد نظير: كاهش وزن، بهبود عملكرد و ضريب ايمني بيشتر و از همه مهم‌‌تر، مزاياي زيست‌محيطي، از ارزش زيادي در صنعت خودرو برخوردار است.

2 . باتوجه به وزن كم آلومينيوم نسبت به فولاد و يا چدن استفاده از آلومينيم در خودرو، باعث كاهش چشمگير مصرف سوخت و درنتيجه، كاهش چشمگير آلاينده‌‌هاي زيست‌محيطي از جمله CO و CO2 خواهد شد.
3 . بازيافت بالاي 90درصد آلومينيوم در قطعات مستهلك وضایعات، باعث شده‌است تا ميزان انرژي مصرفي براي توليد قطعات آلومينيومي، به‌شدت كاهش يابد و اين مسئله، كاهش آلودگي محيط‌زيست در حين توليد ماده اوليه اين قطعات را درپي دارد.
4.انتظار می رود با توجه به مزاياي زياد آلومينيوم، ميزان این فلز در كل دنيا و همچنين داخل كشور طي سال‌‌هاي اخير، رشد زيادي داشته باشد.